Suchá a citlivá pokožka
Suchá a citlivá pokožka trápí děti i dospělé. V dnešní době lze pozorovat rostoucí trend tohoto problému v populaci. Je důsledkem snížené hydratace pokožky z různých důvodů a mnohdy hrozí i poškození kožní bariéry. Zpočátku to nemusí vypadat jako velký problém. Když se stav kůže zhoršuje a k pocitu suchosti se přidá zčervenání a svědění, je potřeba vhodně zasáhnout.
O kůži
Lidská kůže je důležitým orgánem, který tělo chrání před působením vlivů okolního prostředí. Je to velmi důležitá bariéra, která má nejen ochrannou funkci, ale je také zásadní pro zdravou imunitu. Většina z nás ji vnímá hlavně z hlediska estetiky – je-li pružná a jemná či suchá se šupinami a zánětlivými ložisky.
Projevy
Většinu lidí se suchou a citlivou pokožkou, bez ohledu na věk či pohlaví, trápí nepříjemné pocity, které mohou ovlivňovat i jejich každodenní aktivity. Nejčastěji se suchá pokožka projevuje pocitem pnutí či stahování, šupinatěním, svěděním, mnohdy doprovázeném zčervenáním. Bolestivé trhlinky jsou způsobené sníženou pružností kůže. Jedná se o začarovaný kruh, který lze vyřešit každodenní a trpělivou péčí o suchou a citlivou pokožku.
Ruku v ruce se škrábáním a trhlinkami zvyšuje riziko infekcí kůže – bakteriálních, mykotických a virových. U drobných prasklinek a poranění s rizikem infekce nebo u sekundárně infikovaných ekzémů je vhodné použít léčivý přípravek Bepanthen Plus.
Někdy dochází přes veškerou vhodnou péči ke zhoršování příznaků a je nutné navštívit kožního lékaře.
Příčiny suché pokožky
Faktory ovlivňující suchost a citlivost kůže:
- Fyzikální - vítr, chlad, teplo, nízká vzdušná vlhkost, zakouřené prostředí, nadměrný kontakt s vodou, UV záření. K ošetření kůže po pobytu v chladu, větru nebo na sluníčku je vhodný léčivý přípravek Bepanthen krém.
- Chemické - detergenty, saponáty, rozpouštědla a další chemické látky používané v práci nebo v běžném životě, lokální (přípravky na léčbu akné, kortikosteroidy) nebo léky k vnitřnímu užití (retinoidy, diuretika, antihypertenziva a další)
- Biologické - změny způsobené stárnutím kůže, metabolickými onemocněními nebo jinými zdravotními poruchami (onemocnění štítné žlázy, cukrovka, anémie, poruchy ledvin, poruchy jater, cévní choroby), stres
- Genetické faktory - vrozená genetická onemocnění kůže a pojivových tkání
Citlivá pokožka
Citlivá pokožka a pokožka se sklonem k atopiím reaguje často nepřiměřeně vůči běžným látkám a situacím. Při podráždění je patrné začervenání, otok, svědění nebo pocit nepohodlí. Citlivost pokožky je, podobně jako její suchost, ovlivňována mnoha faktory a to jak vnějšími, tak i vnitřními. Také péče o citlivou pokožku zahrnuje především každodenní hydrataci. Vhodné jsou minimálně dráždivé přípravky. Ideálně by měl přípravek pro citlivou i suchou pokožku obsahovat aktivní látky napomáhající k její přirozené regeneraci - např. panthenol či antioxidanty.
I pokožka dětí může být citlivější než pokožka dospělého člověka. Je tenčí a má zvýšenou propustnost pro kožní přípravky, není totiž ještě plně vyzrálá a má i větší sklony k ekzematickým projevům. Proto je důležité přistupovat k výběru kosmetiky pro děti s velkou opatrností. Je vhodné volit šetrné přípravky bez konzervantů, barviv a parfémů. Při péči o pokožku děťátka při přebalování oceníte kosmetický přípravek Bepanthen Baby, který vytváří prodyšnou transparentní ochrannou vrstvu a pomáhá tak chránit před vznikem opruzenin.
Atopický ekzém
Suchá a popraskaná pokožka není vždy důsledkem atopického ekzému, ale atopický ekzém se tak velmi často projevuje. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění zapříčiněné nepřiměřenou obrannou reakcí organismu. Podílí se na něm mnoho faktorů, jako je prostředí, dědičnost atd. Základem péče o atopickou pokožku jekaždodenní posílení ochranné kožní bariéry, například podporou regenerace, její čelistvosti nebo promaštěním. Jde o velmi důležitou část léčby a samozřejmě se jedná i o prevenci zhoršování onemocnění. Není potřeba aplikovat velké množství krému nebo masti, je vhodnější nanášet jej několikrát denně. Při atopickém ekzému je narušena kožní bariéra a je potřeba ji obnovit. K tomu jsou určeny přípravky, které obsahují hydratační složky a lipidy, které napomáhají plné obnově kožní bariéry. Funkční kožní bariéra totiž brání vstupu dráždivých látek do vrstev kůže a nežádoucímu úniku vody. Pokud pokožka začne svědit, zčervená a vykazuje projevy počínajícího ekzémů, můžete lokálně místa ošetřit zdravotnickým prostředkem Bepanthen Sensiderm krémem.
Léčba a řešení suché pokožky
Suchou pokožku jako příznak můžeme řešit jednoduše a to pravidelným promazáváním a změkčováním. Tzv. emoliencia jsou i krémy nebo tělová mléka, která obsahují:
a) Okluzivní složky – nepřímo snižují transepidermální ztráty vody – jsou to např. rostlinné oleje.
b) Fyziologické lipidy – nahrazující úbytek přirozených lipidů. Nedostatek přirozených lipidů je charakteristický např. při atopické dermatitidě, psoriáze a ichtyóze. U stárnoucí kůže je schopnost syntézy lipidů snížená a množství ceramidů kolísá i v průběhu roku (snižuje se v zimě).
c) Humektanty – látky, které vazbou vody v horních vrstvách epidermis snižují její transdermální výdej. Nejefektivnějším humektantem je glycerin.
d) Další aktivní složky – vitamíny, prebiotické složky, antioxidanty.
Každodenní péče
Jak minimalizovat výskyt suché a citlivé pokožky?
- Omezit kontakt s vodou
- Omezit používání mýdel
- Aplikovat emoliencia – alespoň 2x denně
- Vhodně volit oblečení – vzdušné, z přírodních materiálů
Každodenní hygienu je třeba provádět co nejšetrněji. Je důležité vyhnout se kontaktu s horkou vodou, ideální teplota je kolem 33 °C. Po omytí se ručníkem jemně osušte, zbytečně se jím netřete. Co nejdříve po koupeli či sprše ošetřete celé tělo (a to především suchá místa). Sníží se tím ztráty vody z kůže, navíc aktivní složky budou těsně po koupeli nejvíce účinné. Při aplikaci na celé tělo jsou nejvhodnější dobře roztíratelné krémy a tělová mléka s co nejmenším iritačním potenciálem (bez konzervantů, parfémů, barviv atd.). Frekvence aplikace je závislá na stavu kůže. Ideální je používat přípravek, který umožní neomezenou aplikaci, kdykoliv během potřeby.
Další péče o tělo
Kůže je ovlivňována nejen zvnějšku, ale i zvnitřku. Nestačí se tedy jen starat o naší pokožku nanášením vhodných přípravků. Stav naší kůže ovlivníme také snížením stresu, dostatečnou fyzickou aktivitou a pozitivním nastavením mysli. Hydrataci celého organismu, včetně kůže, docílíme správným pitným režimem a vyváženou stravou, plnou vitamínů a tělu prospěšných látek.