Péče o dětský zadeček

Péče o dětský zadeček

Pokožka malého dítěte je velmi náchylná k podráždění, a to především v oblasti kožních záhybů, tzv. faldíků, kde se může snadno zapařit.

I přes pokrok ve snaze nalézt optimální řešení plen zůstává plenkový zánět stále jedním z nejčastějších kožních problémů dětí v kojeneckém a batolecím věku. Většinu případů tvoří lehké a středně závažné formy, tzv. „opruzeniny“, omezující se na plenkovou oblast.

K vyvolávajícím faktorům patří zejména vlhkost a zapocení, zvýšení teploty a tření pod plenkou. Vlhká pokožka je k podráždění třením náchylnější. Velmi významný je také dlouhodobý kontakt s močí a stolicí. Plenkový zánět kůže neboli opruzenina je pro miminko velmi stresující a trápí stejnou měrou holčičky i chlapečky.

Chytré tipy

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se péče o dětský zadeček a o kojením namáhané bradavky.

více info

Fakta o opruzení

 • postihují až polovinu malých dětí
 • vyskytují se převážně na zadečku a v jeho okolí
 • jsou nepříjemné a mohou být i bolestivé
 • mohou změnit chování dítěte (může být plačtivé, neklidné, častěji se budí)

A jak lze dětskou pokožku ochránit? Podle lékařů je péče o pokožku zadečku velmi důležitá. Riziko vzniku zarudnutí zadečku snížíme častou a pravidelnou výměnou plenek, pečlivým omýváním a následným důkladným osušením a ošetřením okolí zadečku ochrannou mastí. Je také nutné vyhnout se příliš dráždivým mýdlům a používat kvalitní prodyšné pleny. Riziko vzniku opruzení lze takto velmi snížit.

Jak správně postupovat při přebalování?

Před přebalováním si pečlivě umyjte a osušte ruce.

 • Přebalujte dítě na bezpečné, teplém, čistém a suchém místě. Můžete používat podložky pro přebalování, ale stačí položit na vhodný povrch čistý a suchý ručník nebo plenu či osušku.
 • Je vhodné přebalovat blízko zdroje teplé vody.
 • Připravte si k ruce:
  • čisté pleny
  • vlhčené dětské ubrousky (např. v případě cestování)
  • přípravek pro každodenní ochranu zadečku dítěte, například Bepanthen Care Mast

Výměna plenek dítěte krok za krokem

 1. Rozbalte plenku, poté velmi opatrně nadzdvihněte zadeček dítěte. Podepřete si jej zespodu rukou a mírně nadzdvihněte záda dítěte od podložky. Tento krok je nutné provádět velmi opatrně.
 2. Při čištění zadečku postupujte vždy od čistších partií ke špinavějším a směrem od genitálií k zadečku. Nejlépe je omýt zadeček miminka pod tekoucí vodou, případně utřít vlhčenými dětskými ubrousky (např. v případě cestování).
 3. Jemně osušte zadeček dítěte, pokožku osuškou netřete, jen jemně „poťukávejte“, a odsajte tak zbytky vody, nezapomeňte ani na malé záhyby v pokožce.
 4. Zadeček nechte chvilku větrat.
 5. Při každém přebalování je vhodné použít mast pro péči o zadeček dítěte (např. Bepanthen Care Mast, která umožní i po aplikaci pokožce dýchat).
 6. Dejte pod zadeček a část zad dítěte čistou plenu a dbejte na to, aby byla plena bez záhybů a „varhánků“ a také aby nebyla v kontaktu s nezahojeným pupíčkem dítěte. Můžete například ohrnout horní okraj pleny.

Výběr vhodného přípravku v péči o pokožku zadečku

Bepanthen Care Mast je vhodným přípravkem k péči o dětskou pokožku. Splňuje doporučení sestavená Dr Davidem Athertonem, specialistou na dětskou dermatologii z Dětské nemocnice Great Ormond Street v Londýně a publikovaná v podobě Návrhu sedmi kritérií pro optimální preparát k ošetření dětské pokožky.* Tato kritéria byla v roce 2012 dále aktualizována na mezinárodním panelu odborníků z oblasti pediatrie a dermatologie, přičemž došlo k jejich rozšíření na Devět standardů optimálního produktu k ošetření dětské pokožky.**

 1. Udržuje optimální vlhkost pokožky. Měl by umožňovat odpařování vody.
 2. Neobsahuje parfemaci. Parfémy mohou způsobit podráždění pokožky až k alergické kožní reakci.
 3. Neobsahuje konzervační látky (parabeny).
 4. Neobsahuje antiseptické přísady. Tyto složky nejsou vhodné ke každodenní péči, mohou narušovat přirozenou bakteriální flóru na pokožce. Jsou to např. antimykotika a antiseptické látky.
 5. Neobsahuje potenciálně škodlivé přísady.
 6. Neobsahuje zbytečné přísady.
 7. Má klinicky ověřený účinek a bezpečnost.
 8. Podporuje přirozenou ochranu pokožky.
 9. Příjemně se používá.

*Dr. Atherton DJ, Mills K, London 2004, Royal College of Midwives Journal 7[7] 288-90, What can be done to keep babies skin healthy?

**Dr. David Atherton et al: Irritant diaper dermatitis: Best practice management; SelfCare 2015; 6(S1):1-11