Popáleniny a spáleniny

Spáleniny od slunce

Pokud je naše kůže vystavena slunci příliš dlouhou dobu, má to na ni podobný účinek, jako bychom se polili horkou vodou. Ze slunečního záření nám sice nehrozí ty nejvážnější typy popálenin, přesto jsou však jím způsobené spáleniny velmi bolestivé. I proto, že jejich rozsah je zpravidla velký.

Spáleninami jsou nejvíce ohroženy děti, a to zvláště světlejší typy. Kůže dětí se totiž neumí působení slunečního záření bránit tolik jako kůže dospělého člověka. Ze všech těchto důvodů je nutné snažit se spáleninám maximálně předejít.

Lékaři doporučují, abychom se slunečním paprskům vyhnuli především v době od 10 do 15 hodin. Noste také pokrývku hlavy a kvalitní oděv, trička z řídké tkaniny totiž vaši kůži před sluncem neochrání. Mějte přitom na paměti, že sluneční paprsky působí, i když je pod mrakem, a zvláště silně se odrážejí od vody, písku či betonu. Před pobytem na slunci použijte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Bepanthen Bepanthen (krém)

Ošetření spálenin ze slunce

Pokud se přesto na slunci spálíte, první pomocí je studená voda – vyzkoušejte sprchu či obklady. Můžete si také po spálenině přejíždět ledem, je nutné jej ovšem předtím nechat trochu roztát, aby ostré hrany nepoškodily kůži. Podle vzoru našich babiček lze použít i obklad s tvarohem či jogurtem, účinný je také léčivý přípravek Bepanthen, který podporuje hojení a regeneraci poškozené pokožky. Spáleniny způsobené sluncem ovšem není radno podceňovat. Lékařskou pomoc vyhledejte vždy, doprovází-li je horečka, velké bolesti hlavy, zimnice nebo pokud jsou puchýře příliš velké a mohlo by dojít k jejich infekci.

Ošetření popálenin

Především malé děti, které neumějí předvídat důsledky svých činů a nejsou motoricky ještě příliš zdatné, jsou ohrožené i běžnými popáleninami. Nevyhnou se jim ale ani starší děti a dospělí. U popálenin je zvláště důležité nic nezanedbat. V případě, že jsou vážnější, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. Závažnost popáleniny je hodnocena především jejím rozsahem, a to v závislosti na věku popáleného. U nejmenších dětí do 2 let věku se jedná o postižení více než 5% tělesného povrchu, naproti tomu u dospělých je to 20% povrchu těla. Jedno procento tělesného povrchu přitom odpovídá rozloze dlaně s prsty postiženého. Lehčí popáleniny, při kterých není pokožka vážně poškozena a je pouze zarudlá, můžeme ošetřit sami. Především je nutné popálenou pokožku ochladit, například vodou nebo chladivým obkladem. Ochlazování by zároveň nemělo být příliš prudké, aby nedošlo k dalšímu poškození tkáně. Po ochlazení můžete popálené místo potřít vhodným léčivým přípravkem, například krémem Bepanthen.(1)

Reference

(1) doc. MUDr. Ivan Novák, CSc: Popáleninové úrazy u dětí; Pediatr. pro Praxi, 2006; 2: 96–98.