Každodenní péče

Každodenní péče o pokožku

Stárnutí kůže začíná již v období dospívání s ukončením hormonálních změn. Regenerace buněk je zpomalena a dochází ke ztenčování povrchové vrstvy kůže, epidermis. Stárnutí kůže je doprovázeno její suchostí, svěděním a zvýšenou propustností pro různé látky. Dochází také ke zmenšování mazových žláz, složení mazu se mění společně s jeho tvorbou. Kůže se stává sušší také v důsledku nižšího obsahu vody v rohové vrstvě pokožky.

Nejdůležitějším faktorem ovlivnění vzhledu kůže v pozdějším věku je prevence.

Stárnutí kůže je podpořeno i vnějšími vlivy, mezi které patří také kouření nebo působení UV záření. Na kůži, vystavované UV záření, se tvoří pigmentové skvrny. Pokožka obličeje, vystavovaného tabákovému kouři, se stává citlivější a také se na ní dříve mohou tvořit vrásky.

Pokožku také vysušuje časté mytí, zvláště používáte-li normální mýdlo či sprchové gely. Při každém koupání smýváte z pokožky její přirozený ochranný film, následkem čehož může docházet k jejímu podráždění, zčervenání či popraskání, které může v konečné fázi představovat bránu infekce.(1,2)

Bepanthen Bepanthen (krém)

Řešení problémů se suchou kůži

Problémy se suchou kůží lze naštěstí velmi dobře vyřešit. Východiskem není pouze používání kosmetických přípravků, je třeba pátrat po příčinách suchosti pokožky a snaze je eliminovat nebo minimalizovat. Nadměrnému vysušování pokožky lze zabránit prostřednictvím omezení dlouhodobého kontaktu s vodou (koupel optimálně do 15 min, vhodné je používání koupelových olejů). Pečlivě vybírejte druh mýdla tak, aby obsahoval co nejméně dráždivých přísad.

Suchou pokožku ošetřujte vhodným přípravkem, a to až dvakrát denně.

Noste volné a vzdušné oblečení z hladkých materiálů. V zimě a při práci s vodou či chemikáliemi používejte rukavice.

Reference

(1) MUDr. Lucie Růžičková Jarešová: Stárnutí kůže a péče o ni; Medicína pro praxi 2012; 9(6–7).

(2) MUDr. Iva Obstová, MUDr. Sladjana Iličová: Každodenní péče o suchou a citlivou pokožku; Léčba ran a péče o pokožku; Solen.